KOLIK STOJÍ PROJEKT RODINNÉHO DOMU A CO VŠE OBSAHUJE

20.04.2023

Vytvoření projektu pro rodinný dům je prvním krokem na cestě k vlastnímu domovu. Ale kolik stojí tento projekt a co všechno zahrnuje? V tomto blogu se podíváme na různé aspekty projektování rodinných domů a na to, co můžete očekávat od architekta.

Cena projektu rodinného domu se liší podle rozsahu a složitosti projektu, ale i podle regionu. Cena za architektonickou studii se pohybuje od 30 000 Kč do 100 000 Kč, zatímco cena projektové dokumentace pro stavební povolení může být v rozmezí 80 000 Kč až 150 000 Kč. Tyto ceny jsou však pouze orientační a mohou se výrazně lišit podle konkrétních požadavků klienta.

Projekt rodinného domu se skládá z několika fází, ale dvě základní jsou architektonická studie a projektová dokumentace.  

Architektonická studie

Studie je předprojektovou částí dokumentace, jejíž účelem je ujasnění si stavebního záměru, ověření možného provedení stavebního záměru ve zvoleném místě a určení základního tvarového, dispozičního, konstrukčního a materiálového provedení, a koncepce technologického vybavení. Jedná se o nejdůležitější přípravnou fází při plánování uvažovaného stavebního záměru, ať už jde o novostavbu, rekonstrukci nebo přístavbu.

Během této fáze architekt nebo projektant konzultuje s klientem a vyvíjí koncept, který nejlépe splňuje požadavky klienta. 

Finální studie stavby obsahuje půdorysy podlaží, řezy a pohledy, specifikace vnitřních a vnějších povrchů a situaci stavby s umístěním všech potřebných objektů, fotorealistickou vizualizaci stavby a orientační odhad nákladů na realizaci. Součástí může také být řešení zahrady nebo základní koncepce interiéru.

Projektová dokumentace pro společné územní a stavební řízení

Po dokončení architektonické studie následuje fáze projektové dokumentace. Projektová dokumentace se skládá z několika částí a každá z nich musí být splněna podle vyhlášky 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb.

Níže uvádím nutné části projektové dokumentace dle výše zmíněné vyhlášky:

A-Průvodní zpráva

B-Souhrnná technická zpráva

C-Situační výkresy

D-Dokumentace objektů a technických a technologických zařízení

D1.1-Architektonicko-stavební řešení - obsahuje základní stavební výkresy

D1.2-Stavebně konstrukční řešení – statika resp. statický posudek

D1.3-Požárně bezpečnostní řešení

D1.4-Technika prostředí staveb - profese jako:

- zdravotně technické instalace

- vzduchotechnika a vytápění, chlazení

- měření a regulace

- silnoproudá elektrotechnika

- elektronické komunikace

E-Dokladová část - obsahuje všechna vyjádření a stanoviska, nebo další části projektu jako IGP nebo HG posudky, PENB a protokol o měření radonu.

Všechny nutné součásti projektu by měl zajišťovat hlavní projektant který zpracovává stavební část projektu. 

Projektová dokumentace pro provádění stavby 

Projektová dokumentace pro provádění stavby může být velmi praktickým pomocníkem při samotné výstavbě. Jde o dokumentaci pro stavební povolení, která je detailněji propracována. V tomto projektu jsou zpracované detailní skladby konstrukcí, výpisy všech prvků stavby (oken, dveří, zámečnických výrobků apod), obsahuje i položkový rozpočet stavebních prací a mohou zde být také technologické postupy v případě, že jde o nestandardní postup, řešení a nebo provedení. Tím nejdůležitějším v tomto projektu jsou však technické detaily (konstrukční detaily). Pokud by nebyly zaneseny v projektové dokumentaci, mohlo by se stát, že je stavební firma provede podle sebe a tedy chybně. Typickými "kritickými" detaily jsou sokl domu, oplechování komínu, ostění oken, napojení tepelné izolace v místě římsy, nadkrokevní a mezikrokevní izolace, instalace parozábrany, ukončení fólií apod..

Cena projektové dokumentace pro provádění stavby může být v rozmezí 80 000 Kč až 150 000 Kč. 

Další nutné součástí projektu

Nutnou součástí projektu pro stavební povolení je také Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). V případě že se jedná o novostavbu je třeba počítat se zajištěním inženýrsko-geologického (IG) a hydrogeologického (HG) průzkumu a měření radonu.

Závěr

Rozhodnutí postavit si rodinný dům je velkým krokem, ale jakmile se rozhodnete, čeká vás ještě mnoho práce a rozhodnutí. Jedním z hlavních kroků je najít kvalifikovaného architekta/projektanta, který vám pomůže s vytvořením projektu rodinného domu.

Dalším aspektem projektování rodinných domů, na který byste měli pamatovat, je návrh energetické účinnosti. Moderní rodinné domy musí splňovat přísné požadavky na energetickou účinnost, což může být dosaženo například využitím moderních izolací, tepelných čerpadel nebo solárních panelů. Architekt/projektant bude schopen poradit s vhodnými materiály a technologiemi, které splní vaše požadavky a zároveň pomohou snížit vaše náklady na energie.

Zahrnout projektovou dokumentaci a architektonickou studii v rozpočtu vašeho nového domu je klíčové pro zajištění kvalitní stavby, která bude splňovat vaše požadavky a bude vyhovovat veškerým právním předpisům. Výběr kvalifikovaného architekta/projektanta a jasná komunikace s ním je klíčová pro úspěšné dokončení projektu.