STAVBA DOMU SVÉPOMOCI NEBO NA KLÍČ?

28.04.2023

Stavba domu je jednou z největších investic v životě člověka a mnoho lidí se při rozhodování mezi stavbou svépomocí a stavbou na klíč ptá, zda je možné ušetřit peníze. Obecně platí, že svépomocná výstavba může být levnější, ale záleží na mnoha faktorech.

Mnoho lidí si myslí, že stavbou domu svépomocí dokáží ušetřit až 30-40% nákladů na stavbu. Na základě vlastních zkušeností odhaduji, že pouze 15% lidí dokáže svépomocí ušetřit finance oproti dobře sjednaným podmínkám s jedním generálním dodavatelem. Většinou se ušetří finance v rozmezí 10-20% celkové ceny díla.

Je tedy ale třeba zvážit, zda potenciální úspora v případě stavby svépomocí stojí za rizikem kvalitativních problémů a zpoždění stavby.

Kvalitní stavební firma sice dokáže nakupovat stavební materiály a zajišťovat práci lidí na stavbě levněji, než by to dokázal běžný jednotlivec, no na druhé straně musí počítat se svou marží a ziskem, takže cena může ale nemusí být pro zákazníka mírně dražší než cena, za kterou by si materiály a práci nakoupil sám.

Stavba domu svépomocí může být velmi náročná na čas a zdroje, ať už jde o návrh a plánování stavby, nebo o samotnou výstavbu. Kvalitní stavební firma může pomoci s výběrem materiálů a s návrhem domu, takže zákazník se nemusí starat o všechny detaily a může si být jist, že bude mít kvalitně postavený dům.

Dalším faktorem, který je třeba zvážit, je zkušenost s řízením stavby. Pokud nemáte dostatek zkušeností, může být stavba svépomocí velmi složitá a náročná. Kvalitní stavební firma má zkušenosti s řízením stavby a může pomoci s koordinací práce různých profesionálů, jako jsou tesaři, elektrikáři, instalatéři a další.

Další výhodou stavby na klíč je, že stavební firma se zpravidla postará o veškeré administrativní záležitosti, jako jsou stavební povolení, ohlášení stavby a další. To může být velkou úlevou pro zákazníka, který se nemusí starat o papírování a může se soustředit na výstavbu domu.

Výhodou stavby na klíč je také záruka na práci a materiály. Kvalitní stavební firma poskytuje záruku na práci a materiály, což znamená, že pokud by se v budoucnu něco pokazilo, firma to opraví bezplatně.

Závěr

Při rozhodování mezi stavbou svépomocí a stavbou na klíč je tedy třeba zvážit několik faktorů. Pokud máte dostatek zkušeností s výstavbou a jste ochotni obětovat čas a úsilí na to, abyste ušetřili finance, může být stavba svépomocí pro vás vhodná. Pokud však preferujete pohodlnější přístup a chcete si být jisti kvalitou výstavby a zárukou na práci a materiály, je lepší se obrátit na kvalitní stavební firmu a využít stavbu na klíč. V každém případě je důležité být připraven na finanční a časové náklady, které stavba domu s sebou přináší.